Jak wygląda mammografia i dlaczego regularne badania są tak ważne?

Poniektórzy socjologowie są przekonani, że

Polskie kobiety pomimo kolejnych kampanii reklamowych na rzecz regularnych badań wciąż nie są przekonane do lekarzy i wszystkiego, co wiąże się z chorobami i ich wykrywaniem. Niektórzy socjologowie twierdzą, że takie podejście do sprawy jest spowodowane poniekąd niezbyt pozytywnymi opiniami na temat służby zdrowia i traktowania pacjentek przez lekarzy. W profilaktyce przeszkadza także fakt, że brak nam czasu na to, by wybrać się do lekarza, a i życie w stresie nie jest sprzymierzeńcem naszego zdrowia.

Prawda jest taka, że profilaktyka to najlepszy sposób na szybkie wykrycie choroby i jeszcze szybszą reakcję. Jednym z najważniejszych badań, które należy wykonywać regularnie jest mammografia i usg piersi. Badanie to pozwala uzyskać przekrojowy obraz piersi, pomaga w wykryciu wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Podczas mammografii pierś zostaje umieszczona pomiędzy dwiema płytkami, z góry, a następnie z boku. Obraz zostaje utrwalony na kliszy rentgenowskiej.

Znaczenie ma, naszym

Usg piersi jest z kolei nieco bardziej komfortowe, ponieważ wtedy tylko leżymy, a po nałożeniu specjalnego żelu sprawdza stan piersi ultrasonografem. Ważne jest, by naszym lekarzem był dobry ginekolog, którego cechuje odpowiednie podejście do pacjentki. Przyjazna i w miarę możliwości swobodna atmosfera podczas wizyty jest kluczowa, ponieważ dla kobiety sam fakt pójścia do ginekologa wiąże się z dużym stresem. Podczas badań, lekarz powinien mówić co będzie po kolei robić i czy coś możemy poczuć. To zdecydowanie zwiększa komfort psychiczny pacjentki.

Published by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.