Zbieranie roślin - jak, gdzie i czego nam zrywać nie wolno?

Tworzenie zielnika to bardzo ciekawe doświadczenie, które bywa skomplikowanym zadaniem szkolnym lub czynnością związaną z naszą pasją. Bez względu na to, w jakim celu postanawiamy założyć taki osobisty atlas okazów flory, należy postępować zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Rośliny najlepiej jest zbierać w różnych okresach, by móc zawrzeć w zielniku zarówno te w różnych fazach, na przykład pączkowania oraz kwitnienia.

Decydując się na zbieranie roślin musimy upewnić się, że robimy to prawidłowo. Przede wszystkim, koniecznie sprawdźmy, czy nie zrywamy ich z terenu, na którym jest to zakazane. Szkółki, tereny prywatne, rezerwaty przyrody absolutnie zabraniają nam zbierania roślin. Poza tym, pamiętajmy o liście roślin objętych ochroną. Wykaz najłatwiej znajdziemy w atlasach roślin bądź w internecie.

Jeżeli interesuje nas medycyna naturalna, a w tym ziołolecznictwo i chcemy zebrać rośliny po to, by dalej je wykorzystywać, dokładnie poznajmy ich specyfikę. Niektóre zioła mogą być podobne do roślin trujących. Bywa też tak, że przynoszą one efekt jedynie, gdy prawidłowo je przygotujemy. Dlatego należy precyzyjnie poznać wszystkie właściwości poszczególnych gatunków, by nie zaszkodzić sobie poprzez ich spożycie.

Jeśli nie mamy możliwości samodzielnego zebrania roślin lub po prostu wolimy prostsze rozwiązania, z pomocą zawsze przychodzi nam apteka internetowa. Znajdziemy w niej wiele specyfików produkowanych na bazie naturalnych składników, w tym także starannie dobranych ziół. Takie leki są w pełni bezpieczne, nie zawierają substancji chemicznych, a czasem mogą zdziałać prawdziwe cuda dla naszego organizmu.

Published by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.